Асоціація
 


Вернуться   Асоціація "КВН України" Форум > KVN > Архив новостей

Ответ
 
LinkBack Опции темы Поиск в этой теме
Старый 21.06.2004, 14:00   #1 (permalink)
Administrator
Administrator
 
Аватар для admin
 
Регистрация: 07.08.2006
Сообщений: 2,231
По умолчанию Статья в газете "Зеркало недели". Повод высказать свое мнение о проблемах КВН-движения в Украине.

Предлагаем вашему вниманию украиноязычный вариант этой статьи. Если вы захотите прочитать ее на руском языке, обратитесь на сайт газеты по адресу http://www.zerkalo-nedeli.com/ie/index/499/
Автор статьи руководитель програм Ассоциации "КВН Украины" Александр Шемет ждет ваши отлики на страничках форума.

ВОЛОДАР КВН.
Украинская лига - это «специальный вольерчик для украинцев, которые давно не показывают должного уровня игры, достойного высоко поднятой планки КВН»
«Александр Масляков соорудил «украинский вольерчик» КВН».
Газета „Комсомольская правда в Украине”, 13 лютого 2004 року.
„Хранители” КВН.
У студенстському житті України КВН посідає своє особливе почесне місце. В країні, де демократія пускає лише свої перші пагони, даремно чекати швидкого розвитку студенського самоврядування. А КВН уже сьогодні є територією вільнодумства та спротиву дурисвітсву. Тому він одночасно є символом та рухом, який заміняє звичні для країн Европи та Америки кампусні братерства, спільноти за інтересами тощо. Більше того він на сьогодні у нас по популярності випереджає будь які закордонні аналоги міжстудентських змагань, в тому числі і спортивних. Це в Америці героями університетів є баскетболісти та футболісти. Наші ж студентки свої сердця віддають веселим та найкмітливішим.
В КВН в Україні грають давно і з самого початку успішно. Перша ж зустріч української команди з московською у 1963 році закінчилася такою впевненою перемогою українців, що наступний суперник з Ленінграда відмовився від своїх претензій щодо фіналу, і команда Київського інституту інженерів цивільної авіації отримала звання чемпіона сезону автоматично! Далі, до заборони телепередачі і після її відродження, аж до кінця минулого сторіччя українські команди з різних міст не лише перемагали, а й були основоположниками різних напрямків та стилів гри. Такі собі класики КВН. Чому? Випадковість? Чи все таки на це були свої причини?
На мою думку, для цього існувало своє міцне підгрунття. Коли ми говоримо про культуру, то чомусь завжди її вимірюємо за вектором висоти. Вища-нижча. Але в даному випадку мова піде про широту культурного поля.
Ми так довго говорили про палицю русифікації та демонстрували синці від неї, що забули просту істину. У палиці завди два кінці. Попри всіляку шкоду, насадження россійської мови на теренах України, привело ще і до того, що практично все населення країни в 70-80 роки минулого століття, крім своєї рідної мови володіло ще однією іноземною мовою- російською. При чому на рівні доступу до першоджерел. Говорять, що одна мова - це цілий світ. Отож, на той час кожен пересічний українець був володарем як мінімум двох світів. А місто, в якому завдяки історичним обставинам до цих двох культур тісно приєдналися єврейська, грецька, болгарська, молдавська, албанська, німецька, італійська культури, недаремно вважалося неофіційною столицею гумору. Це місто - Одесса. Місто, яке до речі, подарувало декілька поколінь кавеенівських чемпіонів.
Що ж сталося за останніх 10 років? Чому сьогодні головний кавеенівський авторитет так оцінює рівень українського КВН?
Почнемо з того, що цитата академіка російського телебачення може бути в певній мірі справедливою стосовно успіхів лише тих команд з України, що беруть участь в його телевізійних проектах. Тут доречно буде нагадати, що відбір команд у теле-шоу проводить компанія „АМіК” під його ж, Маслякова, чуйним керівництвом. Може не ті команди відбиралися?
Дві твердині КВН.
Справа в тім, що насправді існує не один, а два КВНа. Один-це телевізійна передача. В якій за сезон задіяно максимум 15-20 команд. А другий КВН - це цілий рух, участь в якому беруть сотні команд. До певної міри і до певного часу (до руйнації СРСР) вони були між собою тісно повязані і мали вигляд піраміди, в основі якої були молоді команди, для яких головною мотивацією і метою було сходження на освітлену телевізійними софітами Олімп.
Але ось прийшов час розбудови України, як самостіної держави. Змінилося дуже багато чого, в тому числі економічні, політичні та культурні пріорітети. Розпався та сформувався новий інформаційний простір. Модно стало говорити: ”поїхав дах”. Але в ситуації з КВНом все вийло навпаки. Дах залишився на місці, а от массовий КВН України, як молодіжний рух пішов в ту сторону куди і рідна держава. Може не так швидко та рішуче, але назавжди. І чим далі розрив ставав все більшим. За десять останніх років змінилась в тім числі і мовна ситуація. Виросло нове покоління, яке з дитинства думає та розмовляє українською мовою, пов’язуючи з нею надію на майбутню карьєру та життєвий успіх. Все це не могло не відобразитись на творчості молодих командах. Ментальність їх гумору в поєднанні з новими можливостями цілісного мовного середовища дали орігінальні плоди як за формою, так і за змістом. Виник дуже цікавий прецидент. Вперше КВН не залежав від конкретної мови. (Твердження Маслякова у вище згаданій статі, що в Ізраілі грають на івриті, м’яко кажучи, перебільшені). Граючи українською мовою наші команди вивели весь КВН на інший рівень. З якого можливо не просто декларувати про міжнародний характер цієї гри, а й мотивувати тим, коли грають українською, то можуть грати і англійською, китайською, мадярською, тощо.
В цей час „на телевершині” по інерції догравали в інтернаціоналізм на російській мові і у великоросійському варіанті. Лили сльози за „нерушимим”, гралися в свого окремого Президента. Потім почали будувати окремо взяту планету КВН. Але, цитую: „государственным языком на планете КВН считается русский…». На цій планеті хохол об’їдався салом і обовязково свердлив російську трубу з газом. Дійшло до того, що в так званій „збірній 21 сторіччя” Україну представляв лише один громадянин нашої держави Володимир Зелінський, якому відвели принизливо карикатурну роль. Зате, відповідно до самих примітивних стереотипів російської глибинки, в розкішних червоних шароварах.
Це якраз був час злету білорусів. Вони були тоді в фаворі. Зате грузини почали програвати. В основному на розминці. За 30 секунд їм потрібно було спочатку перекласти питання з російської рідною, а потім свою відповідь перекласти російською. Середня Азія смішила своєю показною технічною відсталістю та акцентом. Росіяни сміялися з Єльцина, потім - з Чубайса.
Але ось жарти про сало та трубу московській публіці приїлися і виявилося, що українці жартують не смішно. До того ж у них не вузькі очі і не темний колір шкіри. Тоді було прийнято рішення про створення Відкритої української ліги на телеканалі 1+1. В Києві українські команди знову стали смішними. До речі як і нинішній фаворит „АМіК”- команда П’ятигорська. Але через чотири роки за певних причин та обставин великий телевізійний КВН покинув канал 1+1 і Україну. Українські команди (аж п’ять з половиною) знову поїхали у Москву і в решті-решт всі опинилися в новому проекті „Премьер лига”, зробленому для розкрутки Олександра Маслякова-молодшого.
Повернення короля.
Сезон телевізійного КВНа починається в січні місяці в Сочі. Лише виступивши в невеличкому залі готелю „Жемчужина”, команда має хоч якийсь шанс потрапити на телеекран. Цього року в Сочі приїхало трохи більше 30 команд з України. Це одна десята від всіх учасників фестивалю. Після традиційного перегляду лише одна наша команда потрапила у телевізійний варіант гала-концерту. На фестивалі, де одна з російських команд склала гіганський портрет Путіна, а інша з квітів карту Росії, виступи наших команд здалися організаторам блідими.
В результаті жодну з українських команд не запрошено до Москви, а для 14 із них було збудовано той самий „вольерчик” Української вищої ліги на „Новому каналі”. Пообіцяли, що «особой фишкой украинской лиги станет украинский язык». Це ніби і не погано, але ось пройшли дві гри, і на обох в журі сиділи люди, які зовсім не володіють українською мовою. Нікого і не здивувало, що на першому ж етапі вилетіли команди з яскраво вираженою українською ментальністю. Але гра є гра і погоджуючись на неї, ти погоджуєся і на правила цієї гри.
Чим сердце заспокоїться?

А що ж масовий КВНівський рух України сьогодні? Він сам по собі. Маслякову не потрібний. Але це не біда. Біда в тому, що український КВН крім самих кавеенщиків не потрібен нікому. Дивна ситуація складається. На сьогодні по масовості та по дієвості КВН серед молодіжних змагань в Україні не має ні аналогів, а ні конкурентів. Ледве помічають його лише в коридорах ноствореного міністерства в справах сімї та молоді і УНКМО. Десять останніх років регулярні змагання по КВН в країні проводить громадська молодіжна організація Ассоціація „КВН України”. Більше як в 50 містах країни відбулося біля чотирьохсот ігор Чемпіоната, Студенської ліги та Кубка України. На членскі внески студенських команд Асоціація проводить і турніри для школярів, видає методичну літературу, випускає свою газету. Десять років Асоціація працює на державу майже без її підтримки. А навіщо, кажуть чиновники, ви ж і так існуєте!?!
І тут 23 листопада 2003 року виходить розпорядження Президента про патронат над Всеукраїнського фестивалю КВК. Але такого фестивалю ніхто в нашій країні не проводить. Тобіш патронат ні над чим? З часом виявляється, що цей документ було підписано „під” серію комерційних телепередач на каналі „1+1”, яку створюють в минулому гравці команди „95 квартал”. Але для них хоч КВН, хоч КВК, все одно уже в минулому, що, правда, не заважає на афішах до своїх шоу зазначати: „Проводиться під патронатом Президента України”. Що це? Просто нерозпорядливість чинуш? А може необачний документ, що свідчить про перекачування державних грошей в сферу бізнесову, чи, навіть в тіньову?
Тут більше запитань, ніж відповідей. Тому задумаємося. По-перше: А чи не прийшов час, шановні пані та панове від молодіжної політики, щоб наша рідна мова перестала бути лише „фішкою” в пасьянсах московських теле бізнесменів? Може, настала нагода під патронатом чи без нього все-таки довершити піраміду масового українського КВНу у вигляді Національного телевізійного чемпіонату? Чи попросимо пана Маслякова зробити ще одну резервацію для української молоді? Ото б була штука! То був би прецедент, вартий Книги рекордів Гіннеса. Уявляєте собі, якби чемпіонат України по футболу проводила б не Федерація футболу України, а федерація футболу Англії, і лише на тій підставі, що футбол придумали англійці? Або ж федерація Росії на чолі з паном Колосковим, як правонаступники Федерації футболу СРСР. Крім суто питань курйозності такої ситуації та гонору, існують куди більш серйозні аргументи проти московського патронату над КВНом України. Один із них в ідеологічному векторі програм, які створює „АМіК”. На відміну від України, яка лише прагне вибудувати свою власну цілісну національну ідею, Росія після недовгого сумяття вирішила не мучитись з вигадуванням велосипеду, а повернутись до ідеї, яку сформульовано було чи не при Івані Грозному- ідеї великоросів та збирання земель. Недовго мучили комплекси Сахарова і російську інтелегенцію. Більшість з неї добре себе почувають під царським триколором, двуголовому романівському орлі на гербі та з сталінським гімном на вустах. Олександр Масляков не є виключенням з цієї когорти. Тому деякі його вподобання, як істого російського патріота викликають велике опасіння. Наприклад, якби в Америці показалиб по телебаченю виступ московської команди Російського Університета Дружби Народів, в якому більшість жартів побудовано на протиставлені білошкірих до людей з іншим кольором шкіри, при чому явно не на користь останніх, то навряд чи потім обійшлося як мінімум без позовів до суду з обвинуваченям у расизмі. Чи інший приклад. Ще зовсім недавно як говорилося вище білоруси були серед любимчиків масляковського КВНа. Але як тільки-но виникли непорозуміння між Росією та Білорусю, як команда з Красноярська демострує в ефірі гостро сатиричний номер про Лукашенка і його неадекватну реакцію на слово „газ”. І нічого такого виключного не сталося. І над Леонідом Кучмою кепкували. І Білу Клінтону діставалося. А тепер згадайте, чи бачили ви в масляковському КВНі негативну пародію на Путіна? Не дає приводу? Все в Росії добре? Тут можливо довго сперечатися свідомо, чи не свідомо, випадково чи не випадково?
Чи інша тема. Хітом політичної сатири в масовому русі КВН України цього сезону була тема Тузли. В телевізійному КВНі її просто не торкалися. Чому? А може заборонили її торкатися?
Саме тому, щоб не виникало таких питань, Національний чемпіонат КВН України має бути проведений окремо від будь яких об’єктивних та суб’єктивних чинників подібного роду. Потрібно зазначити, що це буде не просто. Свого часу Олександр Масляков офіційно зарестрував на себе бренд під назвою „КВН”. Тепер за міжнародними домовленостями, під якими стоїть підпис і нашої держави, тільки він та компанія „АМіК” мають авторське право на телевізійну програму з такою назвою.
Але рано чи пізно ці питання прийдеться вирішувати. Лише одне не покоїть. Згадаймо 1963 рік. Тоді, подейкують, що сам Щербицький слідкував за підготовкою першої виїздної української команди КВН. Як слідкував і за успіхами київських футболістів. І дивно мені, чому пращур українського політикуму попри ідеологічні віжки все робив, щоб українці пишалися собою, а наші „юні” державні орли з висоти своїх крісел не можуть роздивитися ні молоді, ні гідності. Ні України.
admin вне форума  
Ответить с цитированием
Ответ
Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск

Ваши права в разделе
Вы не можете создавать новые темы
Вы не можете отвечать в темах
Вы не можете прикреплять вложения
Вы не можете редактировать свои сообщения

BB коды Вкл.
Смайлы Вкл.
[IMG] код Вкл.
HTML код Выкл.
Trackbacks are Вкл.
Pingbacks are Вкл.
Refbacks are Вкл.

Быстрый переход

Похожие темы
Тема Автор Раздел Ответов Последнее сообщение
Сергей Матлин: Праздник - это не повод не сказать о минусах. admin Новости 0 10.11.2011 11:49
Статья для дискуcсии. admin Архив новостей 0 23.02.2005 14:00
Круглый стол "Реалии и перспективы молодежного движения КВН в Украине" admin Архив новостей 0 15.11.2004 14:00
В газете "Бизнес" №32 от 2 августа статья о АМИК admin Архив новостей 0 07.08.2004 14:00
Вниманию всех, кто занимается организацией КВН в Украине. Приглашаем на Всеукраинский семинар по проблемам развития КВН-движения в стране. admin Архив новостей 0 11.11.2003 14:00Transcarpathian Banner Network